Průvodce montáží plotu - díl II.

V minulém díle jsme rozebírali, jak si do nejvíce ulehčit práci a nepodcenit přípravu montáže plotu. Skončili jsme ve fázi, kdy máte vyhloubené díry pro sloupky a můžete je začít osazovat sloupky.

Budeme betonovat

Pro betonování plotových sloupků použijte beton. Můžete si koupit hotovou směs, kterou jen rozmícháte s vodou. Nebo si namíchejte vlastní. Do kolečka nasypte jeden díl cementu, šest dílů štěrkopísku a přidejte vodu. Spěcháte a nemáte čas čekat několik dní, než beton vytvrdne? Použijte rychlobeton. Ten stačí nechat v klidu dvě hodiny po betonování a můžete rovnou začít natahovat pletivo.

S běžným betonem postupujte následovně. Vykopanou díru na sloupek naplňte do 1/3-1/2 betonem a usaďte do něj sloupek. Budete potřebovat vodováhu. Kontrolujte ze všech stran, zda je sloupek rovně. Pokud není, vyrovnejte ho potřebným směrem. Vezměte si k ruce dřevěnou kulatinu nebo jinou podobnou pomůcku a pomocí ní upěchujte beton kolem sloupku. Zkontrolujte, zda je sloupek stále ve vodováze a pokud není, znovu ho vyrovnejte. Potom dolijte ke sloupku zbytek betonu a dohutněte.



Je třeba sloupek v rovné poloze zajistit. Použijte boční vzpěru zhruba do 3/4 výšky sloupku. Pletivový plot by měl mít vzpěry na každých cca 25 metrů plotu. Vzpěry je dobré použít také při každé změně směru plotu. Ovšem pozor, v této fázi betonujeme pouze sloupky, nikoli vzpěry. Na ty přijde řada teprve po vytvrdnutí sloupků. Prozatím vzpěry pouze volně přichyťte. Stejným způsobem pokračujte u všech ostatních sloupků oplocení a nechte beton řádně vytvrdnout, minimálně však týden. Poté přijde čas na vzpěry, které je nyní třeba zabetonovat, aby sloužily jako opěrné body pro oplocení. Rovněž je necháme týden zrát. Potom můžeme přikročit k natahování pletiva. Ale o tom zase příště.