Výhody a úskalí montáže plotu svépomocí

Rozhodli jste se pro stavbu oplocení svépomocí? Jistě, máte-li dost času a jste-li trochu zruční, neváhejte a postavte si plot sami. Připravili jsme pro vás takový malý návod, jak na to, aby vaše stavba byla úspěšná.
 

1. Vytyčení plotu

 
Základní věcí při stavbě oplocení je zaměření terénu. Je třeba si určit, kde přesně má plot stát. Je také důležité, zda bude plot rovný, bude se stáčet do oblouku, nebo bude lomený. Váš pozemek je rovinatý, nebo bude plot dosvahu? V takovém případě hraje důležitou roli také převýšení. Nejlepší je rozměřit si polohu jednotlivých sloupků, abyste pro ně potom mohli začít rovnou kopat jámy. 
 

2. Materiál

 
Podle změřené délky potřebného plotu si vypočítejte počet sloupků a plotových dílců, které budete pro stavbu vašeho plotu potřebovat. Pokud vám nevyjde celé číslo, zaokrouhlete jej nahoru. K vytyčení trasy plotu můžete použít napnutý provázek či lanko, abyste měli jistotu, že držíte rovnou linii.
 

3. Výkop

 
Nyní podle toho, jak jste si rozměřili polohu sloupků, je třeba vyhloubit díry pro jejich usazení. Postupně vykopejte díry na všechny sloupky, dbejte na to, aby díry korespondovaly s nataženým lankem či provázkem.
 

4. Usazení sloupků

 
K usazení sloupků budete potřebovat beton. Do díry pro sloupek dejte trochu betonu, abyste sloupku vytvořili lůžko. Postavte sloupek tak, aby byl ve vodováze a lícoval s vytvyčenou linií. Přidejte další beton, udusávejte jej kolem sloupku, dokud beton nepřestane klesat. Potom je třeba nechat beton vytvrdnout. Jakmile drží, je možné začít montovat plotové dílce.


5. Montáž plotových dílců

 
Jakmile jsou sloupky připraveny, můžete začít montovat plotové dílce. U 2D a 3D plotů je montáž poměrně jednoduchá, stačí pole ke sloupku jednoduše přišroubovat. Pokud jste se rozhodli pro pletivo, můžete začít natahovat podél sloupků pletivo, které bude třeba ukotvit a vypnout. Pro montáž a také z estetického hlediska jsou mnohem oblíbenější 2D a 3D ploty.